پروفیل

معنای پروفیل از نظر لغوی یعنی ثابت بودن مقطع در طولی معین

 

 

پروفیل (Profile) از محصولات کارخانجات تولید فولاد و آهن است که از آن برای ایجاد واحدهای اتصالی مجزا مانند درب و پنجره استفاده می شود.
در واقع پروفیل ها با توجه به ساختار منحصربه فردی که دارند به راحتی به هم متصل می شوند و کابران می توانند قطعات آهنی و آلومینیومی مختلفی (با توجه به جنس) پروفیل تولید کنند. شاید به جرئت بتوان گفت که پروفیل بعد از میلگرد از محصولات پرکاربرد فلزی است که هنوز هم مشتریان پروپا قرص دارد.
پروفیل از لحاظ لغوی به معنی ثابت و متصل است و در بازارهای بین المللی لفظ پروفیل بسیار گسترده تر از استفاده در ایران است. با این وجود، وسعت پروفیل ها به حدی زیاد است که استفاده از واژه پروفیل برای آنها کم است و اغلب صنعتگران برای آن از پیشوند و پسوند استفاده می کند. در واقع در تعریف جهانی پروفیل سایر محصولات مانند لوله و تیرآهن گنجانده می شود، اما تعریف پروفیل در ایران هنوز به سبک سنتی بوده و شامل پروفیل آهنی در ساخت درب و پنجره و کاربردهای مشابه می شود.
پروفیل ها از جنس های مختلفی مانند آلومینیوم، فولاد، آهن، کامپوزیت، پلاستیک و موارد مشابه ساخته می شوند و با توجه به نوع کاربرد مورد انتظار، جنس آنها انتخاب می شود.
پروفیل ها همانند سایر محصولات آهنی دارای ضخامت مختلفی است و ضخامت آن با توجه به نوع کاربرد این محصول تغییر می کند.
پروفیل ها در سطح مقطع و طول و عرض مختلفی ساخته می شوند و معمولا سازندگان اندازه آنها را تابع نظر مشتری و استانداردهای بین المللی قرار می دهند.
پروفیل های آلومینیومی و کامپوزیتی از نوع پرکاربرد پروفیل ها هستند که از آنها در تولید پنجره های دو جداره استفاده می شود. با توجه به اینکه این پروفیل های استحکام مکانیکی و مقاومت در برابر خوردگی مناسبی دارند گزینه بسیار مناسبی برای درب و پنجره محسوب می شوند.
با توجه به شرایط مقتضی و وسیع بودن پروفیل های آهنی، در این مبحث عمدتا پروفیل های آهنی مورد بحث قرار می گیرند و کاربردهای آنها در شرایط مختلف بررسی می شود.
پروفیل ها با توجه به نوع استفاده از آنها به پروفیل های ساختمانی و صنعتی دسته بندی می شوند.
پروفیل های ساختمانی به سه دسته، پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد، و پروفیل های مرکب طبقه بندی می شوند.
پروفیل های نورد سرد،: با توجه به نوع سازوکار تولیدی آنها دقیق تر هستند و معمولا از آنها در کارهای کوچک و سبک و همچنین دقیق استفاده می شوند.
موارد استفاده  از پروفیل نورد سرد: در لاپه ها، ناودانی، تیرهای تکیه گاهی، سقف کاذب و چارچوب های درهای ساختمانی نمونه هایی از استفاده از پروفیل های نورد سرد می باشند.
کاربرد پروفیل در صنعت: اما قضیه استفاده از پروفیل ها در صنعت بسیار گسترده تر است و بسیاری از تجهیزات از پروفیل های مختلف ساخته می شوند. از تجهیزات آموزشی ساده گرفته تا تجهیزات سنگین کاربردی، از پلکان های مصنوعی گرفته تا پارتیشین بندی محیط صنعتی، همه نمونه هایی از کاربرد پروفیل در صنعت هستند که نقش وسیع این محصولات را نشان می دهد.
موارد استفاده از پروفیل نورد گرم: پروفیل های نورد گرم به دقت بالایی نیاز ندارند و در مواردی مانند لوله، قوطی، ناودانی، سپری، تسمه ورق و میلگرد به کار برده می شوند. در این پروفیل ها به ماده اولیه حرارت داده می شود و پروفیل مورد نظر به دست می آید
پروفیل های مرکب : ترکیب از نوردهای سرد و گرم هستند و در حالت کلی کارایی و عملکرد بهتری نسبت به بقیه از خود نشان می دهند.
در بازار ایران انواع مختلفی از پروفیل ها و ساخت شرکت های مختلف وجود دارند و گستردگی آنها به حدی است که انتخاب آن برای کاربران و سازندگان پروژه های عمرانی بسیار سخت کرده است. اما خوشبختانه عمده بازار پروفیل ایران در اختیار شرکت های ایرانی قرار دارد وفقط در برخی موراد خاص واردات پروفیل صورت می گیرد.
در بازار ایران پروفیل شرکت های خارجی نیز موجود است که اصلی ترین پروفیل های مربوط به کشورهای قزاق، روس، تایوان و چین هستند. البته باجه به اینکه تولید پروفیل در ایران بالا است و بیشتر نیاز داخل را شرکت های ایرانی تامین می کنند، شرکت های خارجی فقط در زمینه واردات محصولات خاص که در ایران تولید نمی شوند مشغولند.

انواع پروفیل

  • پروفیل باز
  • پروفیل بسته

   موارد مصرف پروفیل

  1.  قسمت اعظمی از پروفیل ها به منظور ساختن در و پنجره های آهنی بکار می روند. این پروفیل ها که به صورت گروهی از شماره ۱ تا ۷ (از لحاظ اندازه و مشخصات) تقسیم بندی شده اند می توانند در ساخت پنجره ها و چهارچوب آنها مورد استفاده قرار بگیرند.
  2.  پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای در و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمینهای محصور شده و نرده پیاده روها و خیابانها بکار می روند.
  3. پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر که معروف به ستونی می باشند موارد استفاده متعددی در صنعت و ساختمان سازی دارند این پروفیل ها که در مقاطع مربع از ۶۰*۶۰ میلی متر تا ۲۷۰*۲۷۰ میلی متر و در مقطع مستطیل از ۴۰*۱۰۰ میلی متر تا ۱۳۵*۳۰۰ میلی متر ساخته می شوند و ضخامت آنها از ۵/۲ تا ۸ میلی متر می باشند می توانند در ساختن ستون و اسکلت فلزی ساختمانها بکار روند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها استفاده شوند.
  4.  از پروفیلهای قوطی مربع و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی نیز استفاده می شود.
  5. از پروفیل های قوطی مربع در ساختن پایه میز و صندلی نیز استفاده می گردد.
  6.  پروفیل هایی که به صورت Z تهیمه می شوند اکثراً برای پوشش سقف سوله ها بکار می روند.
  7.  پروفیل های نبشی و ناودانی با روش نورد سرد نیز تولید می شوند. پروفیل نبشی از بال ۲۰ تا ۵۰ میلی متر و پروفیل های ناودانی ۱۰، ۱۲، ۱۸ در این دسته از محصولات قرار می گیرند. از پروفیل های نبشی می توان در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده کرد. ناودانی های کوچک در مواردی نظیر در کرکره ای مغازه ها بکار می روند.